Blog

2019-10-31T00:00+01:00

Autokalipsa? Czy to nas czeka?

Od kilku lat wraz z nadejściem jesieni i rozpoczęciem się sezonu grzewczego przypominamy sobie o smogu. Warto jednak pamiętać, że o ile w skali całego kraju problem ten jest głównie spowodowany tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami z niespełniających norm pieców (przysłowiowych kopicuchów), to już w dużych miastach głównym winowajcą są samochody.

A może pracodawcy mogą zmniejszyć smog w miastach?

vooom-blog-wl-4a

Screenshot z aplikacji Airly z 31.10.2019 z Warszawy

Jak wynika z raportu NIK już w 2011 roku ruch samochodowy odpowiadał za 63% stężenia szkodliwego pyłu PM 10 w aglomeracji warszawskiej, a od tego czasu do końca 2017 r. (ostatnie dostępne dane z GUS) liczba aut w stolicy wzrosła aż o 27%. Codziennie do stolicy wyjeżdża i wyjeżdża z ok. milion samochodów. Największymi trucicielami są starsze pojazdy z silnikiem diesla, bo aż 97% z nich emituje więcej rakotwórczych tlenków azotu niż wynoszą obowiązujące normy. Silniki wysokoprężne emitują również niebezpieczne dla układu oddechowego cząstki stałe, które razem z emisją z pieców tworzą w miastach zabójczą dla zdrowia jego mieszkańców mieszankę.

To właśnie spadające temperatury i kapryśna aura sprzyjają pokusie wyprowadzenia z garażu nawet mocno już wysłużonych aut. Miasta bronią się jak mogą - podnoszone są też opłaty parkingowe, a wiele samorządów rozważa wprowadzenie ograniczeń ruchu w centrach miast. To sprawia, że poruszanie się po mieście własnym autem staje się coraz mniej opłacalne i mało wygodne.

Alternatywą dla osobistych środków transportu dającą dużą elastyczność podróżowania, a przy tym ekologiczną, jest korzystanie z usług współdzielonych. Najwięksi operatorzy w swojej ofercie coraz częściej udostępniają „elektryki”, a tam, gdzie nie da się dojechać samochodem lub skuterem, można skorzystać z roweru czy hulajnogi. Kompleksowe rozwiązanie dla osób chcących komfortowo i sprawnie podróżować po mieście, a przy tym wrażliwych na kwestie związane z ochroną środowiska, udostępnia polska aplikacja Vooom. Platforma zbiera na jednej mapie wszystkie pojazdy współdzielone, komunikację publiczną oraz taksówki. Dzięki temu Vooom umożliwia indywidualnym użytkownikom rozplanowanie całej podróży wcześniej, a także aktualizowanie trasy na bieżąco, np. zlokalizowanie dostępnych w najbliższej okolicy pojazdów czy śledzenie na żywo przejazdów tramwajów i autobusów. Dla firm Vooom oferuje Budżet Mobilności, czyli stały, wykupowany w formie benefitu pracowniczego abonament na przejazdy dostępnymi przez aplikację środkami transportu. Zakup biletu, zamówienie taksówki czy wypożyczenie roweru to kwestia dosłownie kilku kliknięć na swoim smartfonie.

Dzięki temu pracodawcy mogą realnie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Firmy mogą wpływać na zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i namawiać pracowników za pomocą benefitów na przesiadkę z prywatnego auta do pojazdów „na minuty” z wykorzystaniem Vooom. Pracowników i jednocześnie mieszkańcom miast daje to większą elastyczność, realne oszczędności związane z brakiem kosztów utrzymania własnych pojazdów oraz satysfakcję z dbania o środowisko.

Autor: Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom

Ostatnie wpisy