Blog

2020-04-03T19:00+02:00

Czym i jak bezpiecznie jeździć w czasach koronawirusa

Choć Polacy są jednym z najbardziej zdyscyplinowanych narodów w czasie światowej kwarantanny, to jednak niektórzy z nas muszą sie przemieszczać. Podpowiadamy jak zminimalizować ryzyko zakażenia podczas podróżowania.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  1. Czym najbezpieczniej jeździć w czasach epidemii
  2. Które elementy pojazdów stwarzają zagrożenie zakażenia się
  3. Jak się zabezpieczyć korzystając z wybranego pojazdu

Nie każdy może pozwolić sobie na pozostanie w domu i pracę zdalną. Lista zawodów obejmujących pracowników infrastruktury krytycznej, którzy dbają o zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, a także o dobrobyt społeczności, ryzykując swoim zdrowiem podczas epidemii koronawirusa jest bardzo długa. Codziennie setki tysięcy Polaków musi udać się do pracy, bez względu na okoliczności. Pozostali także od czasu do czasu potrzebują wyjść do sklepu, lekarza lub apteki.

Najlepiej własnym pojazdem lub spacerem

Teoretycznie najbezpieczniejsze jest obecnie przemieszczanie się własnym pojazdem, typu rower czy hulajnoga, które są praktycznie pod niemal całkowitą kontrolą właściciela. W przypadku własnego samochodu, motocykla, czy skutera, nawet jeśli są przez nas regularnie czyszczone i dezynfekowane, to i tak raz na jakiś czas trzeba je zatankować. Oznacza to bezpośredni kontakt z nalewakami do paliwa, dotykanymi przez wielu nieznanych, potencjalnie zakażonych ludzi. Należy wtedy pamiętać, aby korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Jeśli nie mamy własnego pojazdu, a do pokonania jest nieduża odległość, najlepiej wybrać spacer. Gdy czeka nas jednak dłuższa podróż lub chcemy zrobić większe zakupy, albo istnieją niesprzyjające warunki pogodowe, to do wyboru pozostaje nam transport kryzysowy, czyli pojazdy współdzielone lub publiczny transport zbiorowy.

Jak wybrać rodzaj transportu kryzysowego

Wybierając najlepszą opcję przejazdu dla siebie warto wziąć pod uwagę dwa parametry:

  1. liczbę osób, z którymi będziemy jechać, czyli na ile środek transportu umożliwi zachowanie społecznego dystansu,
  2. liczbę wrażliwych punktów styku, czyli czego będziemy musieli dotknąć w pojeździe, aby z niego skorzystać.

Decydując się na transport współdzielony lub zbiorowy bezwzględnie należy mieć ze sobą rękawiczki jednorazowe i maskę na twarz. Dobrą praktyką jest także zabranie płynu do dezynfekcji i jednorazowej ściereczki, w celu dezynfekcji wrażliwych punktów styku, czyli powierzchni, których zazwyczaj dotykamy dłońmi lub innymi odkrytymi częściami ciała.

Publiczny transport zbiorowy - największe ryzyko zakażenia

Pomimo wprowadzenia przez władze obostrzeń oraz codziennego dbania o dezynfekcję przez firmy zarządzające flotą, korzystanie z autobusów, tramwajów lub metra jest obecnie najmniej bezpieczną formą podróżowania. Po pierwsze jesteśmy narażeni w tych pojazdach na jednoczesny kontakt z kilkudziesięcioma osobami! Po drugie znacząco wzrasta w nich ryzyko przeniesienia wirusa na nasze ciało lub rzeczy osobiste z rozległych powierzchni, których dotykamy, jak poręcze, uchwyty, przycisk STOP, kasownik biletów, biletomat, czy siedzenia.

Korzystając z publicznego transportu zbiorowego przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób, czyli najlepiej około 2 metrów. Ponadto warto jeszcze przed wejściem do pojazdu założyć jednorazowe rękawiczki i maskę na twarz, a po wyjściu najszybciej jak to możliwe umyć ręce.

infografika autobus - wrażliwe punkty styku

Bezpieczniejszą alternatywą dla komunikacji miejskiej jest transport współdzielony, czyli taksówki, carsharing, skutery, rowery czy hulajnogi na minuty. Oczywiście pod warunkiem zachowania koniecznych środków ostrożności.

Hulajnogi - najlepszy transport kryzysowy

Na krótkich dystansach - do 3 km, klasyfikację wygrywa elektryczna hulajnoga. Przede wszystkim jeździ się na niej pojedynczo, a podróż odbywa się na świeżym powietrzu, są więc zapewnione dystans społeczny i odpowiednia wentylacja. Niezaprzeczalną zaletą hulajnogi jest także możliwość dojechania nią tuż pod punkt docelowy. Może być wykorzystywana w trakcie dojazdów do pracy, ale brakuje na niej miejsca na zakupy. Ponadto nie nadaje się do podróży w trakcie deszczu lub śniegu.

Co istotne, elektryczna hulajnogi posiada tylko 3 lub 4 (zależnie od modelu) wrażliwe punkty styku - rączki kierownicy oraz manetki do przyspieszania i hamowania (przednie i/lub tylne koło). Operatorzy zapewniają, że codziennie czyszczą i dezynfekują urządzenia. Nie wiemy jednak, kto przed nami korzystał z hulajnogi, dlatego jeśli to możliwe warto zabrać ze sobą środki do dezynfekcji i przeczyścić punkty styku. Na czas jazdy koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki, a po zakończeniu umyj ręce.

infografika hulajnoga - wrażliwe punkty styku

Rower to dobry transport na dłuższe dystanse

Rower miejski to rodzaj transportu na świeżym powietrzu, o niedużej liczbie wrażliwych punktów styku, który sprawdza się przy dobrej pogodzie na dystansach do około 10 km. W wielu aglomeracjach jak Wuhan, Berlin, czy Londyn rowery miejskie stały się bardzo popularnym w czasach pandemii środkiem dojazdu do pracy, zastępującym transport zbiorowy. Niestety decyzją rządu w Polsce wypożyczalnie rowerów miejskich zostały tymczasowo zamknięte w czasie narodowej kwarantanny. Jednak nadal możemy korzystać z prywatnych rowerów. Podróżujący będzie dotykał dłońmi od 7 do 8 wrażliwych punktów, takich jak rączki kierownicy, przerzutki, hamulce, dzwonek czy zapięcie rowerowe.

Na rowerze można jeździć maksymalnie w dwie osoby, jednakże nie zdarza się, aby pasażerem był ktoś, kogo nie znamy. Rowery czasem zostawiamy na zewnątrz, co oznacza, że mogą mieć kontakt z osobami zakażonymi. Dlatego warto je dezynfekować, do jazdy zakładać jednorazowe rękawiczki, a po zakończeniu umyć ręce.

infografika rower - wrażliwe punkty styku

Skuter na minuty jako transport kryzysowy

Elektryczny skuter pozwoli w pojedynkę lub z jednym pasażerem przemieścić się na odległość około 15-20 km. Użytkownik powinien pamiętać, że wynajmując taki pojazd będzie dotykał około 10 wrażliwych punktów styku - kask i szybka przednia, zapięcie i powierzchnia kufra na kask, rączki, manetki, hamulce, włącznik kierunkowskazów, klakson, pojemnik na jednorazowy czepek. Operatorzy tych urządzeń czyszczą je tak często jak to możliwe, ale mimo to zanim rozpoczniesz jazdę załóż jednorazowe rękawiczki i przede wszystkim zdezynfekuj przednią szybkę oraz wnętrze kasku. Po zakończeniu przejazdu umyj ręce.

Ponieważ podróż odbywa się na świeżym powietrzu, jazda przy złej pogodzie nie jest zbyt komfortowa i wymaga odpowiedniego ubioru. Jeśli wybierasz się na zakupy, weź ze sobą plecak.

infografika skuter - wrażliwe punkty styku

Taxi i carsharing na złą pogodę i dłuższe dystanse

Samochody dają nam możliwość poruszania się w każdej pogodzie, na większe odległości, a także przewozu pasażerów oraz zakupów, co jest bardzo istotne, jeśli robimy większe zapasy. Jednak coś za coś, tutaj liczba wrażliwych punktów styku wzrasta, nawet dwukrotnie - od klamek, poprzez pasy bezpieczeństwa, po różne dźwignie, włączniki, kierownicę, dźwignie, schowki czy bagażnik. Listę punktów znajdziesz na infografice poniżej.

Kierowcy taksówek dbają o czystość i dezynfekcję pojazdów, zatem wystarczy, że przed wejściem założysz jednorazowe rękawiczki i maskę na twarz. Operatorzy flot carsharingu także dbają o codzienną dezynfekcję aut, jednak w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że wsiądziemy do auta po obcej osobie, o nieznanym stanie zdrowia. Dlatego oprócz podstawowych zabezpieczeń - czyli rękawiczek i maski, warto przed rozpoczęciem jazdy dodatkowo przewietrzyć auto oraz samodzielnie przeczyścić wrażliwe punkty styku. Po dojechaniu na miejsce pamiętaj, aby umyć ręce.

infografika samochód - wrażliwe punkty styku

W sytuacji pandemii nikt z nas nie porusza się po mieście, jeśli nie musi. Poza koniecznym dojazdem do pracy mogą to być różne życiowe sytuacje podbramkowe, które wymagają szybkiego zlokalizowania środka transportu. Pomocna w tym może okazać się aplikacja MaaS, która nie tylko pozwoli nam znaleźć najbliższy środek transportu, wypożyczyć go bezdotykowo, ale również sprawdzić aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Przypominamy. Nie musisz, nie jedź! Jeśli jednak musisz wyjść z domu i gdzieś dojechać zadbaj o siebie i innych.

Infografika z wszystkimi pojazdami poniżej. Pokaż swoim partnerom i współpracownikom. Niech powrót do pracy będzie bezpieczny.

infografika czym i jak bezpiecznie dojeżdżać do pracy

Ostatnie wpisy