Blog

2020-05-25T10:00+02:00

Jak dojeżdżać do pracy w dobie Nowej Normalności?

W piątek 15 maja Vooom zorganizował debatę online na temat bezpiecznego poruszania się w zatłoczonych miastach w okresie wygaszania epidemii. Gośćmi specjalnymi Vooom byli Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto, Adam Jędrzejewski. Gospodarzem debaty był Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom.

Dobre praktyki w firmach

Odnosząc się do obecnej sytuacji wszyscy eksperci podkreślali znaczenie zdrowego rozsądku oraz zachowania podstawowych zasad higieny w korzystaniu z przestrzeni publicznych i przemieszczania się. Włodzimierz Łoziński zaznaczył, że o bezpieczeństwo swoich pracowników powinny zadbać również firmy. Profilaktyka, codzienna dbałość o czystość i sterylność biur oraz zachowanie bezpiecznych odległości to elementy ważne dla pracowników dzielnic biurowych w całej Polsce.

Zapisz się na webinar #2 >>

Podróżowanie transportem zbiorowym

Statystyki pokazują, że dziś największe obawy wzbudza w mieszkańcach miast podróżowanie transportem zbiorowym. Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała zaprezentowała podczas webinaru statystyki, które pokazują, że w porównaniu rok do roku liczba osób podróżujących komunikacją miejską w Gdyni w marcu spadła o 43%, a w kwietniu aż o 77%. Na obserwowane różnice wpłynęły odgórne zarządzenia związane z limitem osób w pojazdach oraz czasem ogólnonarodowej kwarantanny. Zdaniem ekspertki obawy z powrotem do tramwaju, autobusu czy kolejki, choć zrozumiałe, nie znajdują potwierdzenia w faktach. Miasta dokładają wszelkich starań, aby pojazdy publiczne były bezpieczne – codzienne rutynowe dezynfekcje oraz odpowiednie oznaczenia sprawiają, że zachowane są wszelkie konieczne środki ostrożności. Natomiast postawa samych pasażerów, aby zachowań dystans społeczny, nosić maseczki i dbać o higienę znacząco minimalizuje ryzyko. Nowoczesne technologie w postaci możliwości zakupu i aktywacji biletu za pośrednictwem aplikacji w sposób bezdotykowy także znacząco podnosi bezpieczeństwo podróżnych. Ciekawą praktyką proponowaną przez władze Gdyni są rozmowy prowadzone z pracodawcami, aby zróżnicować godziny pracy i w ten sposób zmniejszyć ruch w pojazdach w godzinach szczytu.

Transport współdzielony

Reprezentant branży mobilności miejskiej, Adam Jędrzejowski podkreślił natomiast znaczenie, jakiego mogą mieć środki transportu współdzielonego na powrót do normalności. W Polsce wciąż przybywa pojazdów na minuty, obecnie statystycznie na jeden taki pojazd przypada 90 mieszkańców. Dynamiczny rozwój tego typu usług sprawia, że stają się one ciekawą alternatywą dla prywatnych samochodów. Niepewność i zawirowania gospodarcze sprawiły, że większość Polaków dysponuje obecnie mniejszymi środkami na zakup czy też nawet utrzymanie auta. Wynajem pojazdu daje możliwość jego dalszego użytkowania bez konieczności ponoszenia kosztów eksploatacji, serwisu czy bezpieczeństwa. Większość pojazdów udostępnianych w ramach usług współdzielonych jest zero-lub niskoemisyjna, co oznacza, dzięki czemu generują znacznie mniej zanieczyszczeń czy hałasu. Regularne dezynfekcje oraz zachowanie podstawowych środków oszczędności również i w tym przypadku dają możliwość bezpiecznego oraz komfortowego przemieszczania się po mieście samochodem, hulajnogą czy skuterem.

Zobacz jak stosować zasady higieny w transporcie zbiorowym i pojazdach współdzielonych >>

Podróż multimodalna

Niewątpliwym atutem pojazdów współdzielonych jest tzw. podróż multimodalna, czyli możliwość łączenia kilku środków transportu w trakcie jednej podróży. Dzięki platformom oferującym mobilność jako usługę (z ang. Mobility-as-a-Service) takim jak Vooom użytkownik ma dostęp do wielu operatorów i typów pojazdów dosłownie za pomocą kilku kliknięć. Mapa dostępna w aplikacjach MaaS pozwala zlokalizować najbliższy samochód czy hulajnogę, a także śledzić przejazd autobusu czy tramwaju na żywo. Przygotowywany przez Vooom planer podróży pozwoli jeszcze lepiej znajdującą się na mieście flotę – zaplanować swoją trasę od punktu A do punktu B tak, aby szybko i bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

MaaS to szansa na odzyskanie zaufania do podróżowania nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale przede wszystkim nowe narzędzie optymalizacji budżetów i przejazdów przez firmy. Nawet przed wybuchem pandemii większość samochodów służbowych przez 95% czasu stało na parkingach, zajmując miejsce i generując niepotrzebne koszty. Mobilność 3.0. oparta o platformy MaaS to formuła, która zapewnia znaczące oszczędności zarówno pracownikom, jak i pracodawcom bez straty na jakości i komforcie podróżowania. Jak skorzystać z możliwości, jakie dają nowe technologie w transporcie będzie można się dowiedzieć w kolejnym webinarze Vooom, pt. Jak zoptymalizować koszty przejazdów służbowych w firmie, który odbędzie się 29 maja o 10.00.

Zapisz się na webinar #2 >>

Fot. Adobe Stock

Ostatnie wpisy