Blog

2019-12-13T09:00+01:00

Rzeczpospolita: Vooom kontra Uber. Giganci powalczą o transport w polskich miastach

Temat zintegrowanego transportu w miastach zaczyna być dostrzegany przez mainstreamowe media. Wraz z postępującą urbanizacją wszyscy doświadczamy bowiem coraz większych problemów komunikacyjnych i wynikających z tego szkód, zarówno dla społeczeństwa, jak i środowiska.

Michał Duszczyk pisze w Rzeczpospolitej:

Startup Vooom uruchomi w Warszawie usługę, która ma zintegrować różne formy transportu, w tym komunikację miejską. W projekt zainwestuje ING – ustaliła „Rzeczpospolita”. Z nową ofertą ruszy też Uber. Giganci powalczą o transport w polskich miastach. Skupią się już nie tylko na rozwoju jednej usługi przewozowej, jak taksówki, hulajnogi na minuty czy car-sharing, ale na integracji wielu różnych środków transportu, również autobusów czy tramwajów, a także budowie zaawansowanych platform do bieżącej analizy ruchu ulicznego, z których mogłyby korzystać samorządy i pojedynczy użytkownicy. Tym samym rywalizacja o polskiego pasażera wkracza na nowy poziom.

Cytowany w artykule prezes Vooom, Włodzimierz Łoziński zapowiada nową odsłonę aplikacji w postaci platformy MaaS. Będzie ona umożliwiała planowanie podróży z punktu A do punktu B z wykorzystaniem różnych środków transportu, stawiając w dużej mierze na synchronizację planera z komunikacją miejską. Jak sie bowiem okazuje Polacy coraz częściej wykorzystują ten rodzaj transportu w miastach i co ciekawe, znacząco spadła przy tym liczba osób zdających na prawo jazdy.

Na realizację planera podróży Vooom pozyskał niedawno 3 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace nad nim jednak ruszyły jeszcze przed otrzymaniem dofinansowania. Już teraz zbierane są i analizowane przeróżne dane z aplikacji o tym, jak przemieszczamy sie różnymi pojazdami po ulicach. Mogą one pomóc nie tylko w planowaniu podróży, ale być także ogromnym wsparciem dla miast w zarządzaniu drogową infrastrukturą, odpowiednim kierowaniu ruchem i pojazdami komunikacji miejskiej. Z artykułu dowiadujemy się ponadto o planach Ubera, który chce wejść na polski rynek z podobnym rozwiązaniem jak Vooom, dedykowanym włodarzom miast.

Rzeczpospolita dostrzegła również nowy trend łączenia w jednej aplikacji różnych usług transportowych. Od kilku miesięcy w aplikacji Ubera można wynajmować elektryczne hulajnogi Lime. Kilka dni temu podobną funkcjonalność ogłosił FREE NOW z hulajnogami hive. Cieszymy się, że to, co robi Vooom inspiruje innych graczy w branży aplikacji transportowych. Jest to dla nas bardzo motywujące, mimo że wciąż udaje nam się wyprzedzać rynek - poprzez Vooom można już wynajmować samochody, skutery i hulajnogi różnych operatorów.

Mnogość rozwiązań z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój rynku MaaS w Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita na całym świecie ten rynek wart jest już co najmniej 42 mld dolarów i wartość ta dynamicznie rośnie. Szacuje się, że już za 6 lat osiągnie 336 mld dol.

Naszym zdaniem istotne znaczenie w zmianie mobilnościowych nawyków mieszkańców miast będą mieli przede wszystkim pracodawcy. To oni są pośrednio odpowiedzialni za uliczny ścisk - ludzie na całym świecie codziennie jeżdżą do i z pracy, powodując - szczególnie w aglomeracjach - niemałe zatory komunikacyjne. Wszystko dlatego, iż do tej pory najwygodniejszym środkiem podróży był prywatny samochód. Pojawienie się na ulicach miast pojazdów współdzielonych oraz ich ciepłe przyjęcie przez użytkowników pokazało jednak, że komunikacja miejska może wyglądać zupełnie inaczej. Pojazdów na mieście może być znacznie mniej, a zarazem mogą one obsłużyć większą liczbę ludzi. Dojazd do pracy może być także szybszy, jeśli tylko nauczymy się wykorzystywać na trasie z punktu A do punktu B różne środki transportu.

Pracodawcy mają teraz możliwość wykazać się, że prowadzą odpowiedzialny biznes, któremu zależy na dobrobycie pracowników oraz zdrowym ekosystemie naszej planety. Wystarczy, że zapewnią w firmach możliwość przemieszczania się do i z pracy w nowoczesny, przyjazdy środowisku sposób. Umożliwia to właśnie MaaS, który dzięki benefitowi Budżet Mobilności Vooom może szybko trafić pod strzechy, do niemal każdego pracownika w postaci benefitu pozapłacowego, odpowiadającego na powszechne, codzienne potrzeby transportowe aktywnych zawodowo ludzi.

Więcej o planach Vooom, ING, InnogyGO, Ubera oraz FREE NOW przeczytacie w artykule Rzeczpospolitej: Autobus i hulajnoga połączone w jednej aplikacji

Ostatnie wpisy