Blog

2020-01-31T12:00+01:00

Wkrótce w Vooom krótkoterminowe polisy ubezpieczeniowe dla MaaS

W minionym roku media rozpisywały się o zagrożeniach związanych z poruszaniem się pojazdami na minuty po mieście. Wspólnie z AXA Polska podjęliśmy wyzwanie i przygotowaliśmy krótkoterminowe polisy, z których będą mogli korzystać użytkownicy aplikacji Vooom, korzystający z samochodów, skuterów, rowerów i elektrycznych hulajnóg współdzielonych.

Miasta są coraz bardziej zaludnione. Do 2025 roku liczba osób, które wybiorą nowoczesne życie w dużych skupiskach ludzkich, ma zwiększyć się o 20 proc. podaje Puls Biznesu, powołując sie na raport „Nowa miejska mobilność”, opracowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Im większa liczba mieszkańców, tym więcej prywatnych pojazdów. Te z kolei są przyczyną m.in. zatłoczonych dróg w godzinach szczytu, niewystarczającej powierzchni do parkowania, hałasu, zanieczyszczenia powietrza, a także zagrożeń dla uczestników ruchu.

Mało kto chciałby jednak mieszkać, a nawet pracować na samochodowej pustyni. Dotyczy to również kierowców, których pojazdy ogromną większość dnia i tak stoją bezużytecznie, zagarniając każdy wolny skrawek powierzchni miejskiej. Nietrudno sobie wyobrazić, jak wszechobecne i zatłoczone pojazdami parkingi prędzej czy później wypychają ludzi poza granice miast. W efekcie mogłoby to doprowadzić do znaczących - i niekoniecznie pozytywnych - zmian, zarówno w sferze biznesowej, społecznej, jak i kulturalnej.

Dla wielu z nas taka niepewna wizja przyszłości, w której to nasze własne pojazdy odbierają nam wspólną przestrzeń życiową, może być nie do zaakceptowania. Potwierdzeniem tej tezy może fakt, że społeczeństwu coraz bardziej zależy na odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów miast. Przejawia się to m.in. w tym jak ochoczo adaptujemy nowe trendy, np. w transporcie, jak bardzo dynamiczny rozwój miejskiej mobilności współdzielonej. Posiadanie auta staje się dziś passé!

Z jednej strony jest to trend, który może stanowić rozwiązanie dla części problemów większych aglomeracji, zatłoczonych prywatnymi pojazdami. I nie chodzi tylko o ich liczbę, ale także szmat czasu, jaki w nich spędzamy, próbując przemieszczać się do pracy, służbowo, czy też za prywatnymi potrzebami. Z drugiej - współdzielone pojazdy spowodowały powstanie nowych potrzeb. Jedną z nich jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej osobom wybierającym nowoczesne środki transportu po mieście.

W zeszłym roku przez media przelała się bowiem fala publikacji związanych z zagrożeniami związanymi z użytkowaniem pojazdów współdzielonych. I nie tylko chodzi tu o wypadki na UTO, czyli urządzeniach transportu osobistego (najczęściej były to elektryczne hulajnogi), ale również odpowiedzialności osób kierującymi autami, czy skuterami na minuty. Wpisując się w nowatorski trend Urban Protection poświęciliśmy zatem kilka ostatnich miesięcy na opracowanie - wspólnie z pracownikami polskiego oddziału firmy ubezpieczeniowej AXA - rozwiązania, które ma być odpowiedzią na tę coraz powszechnieszą potrzebę mieszkańców miast.

W drugim kwartale 2020 r. planujemy w aplikacji Vooom, czyli polskim MaaS, zaproponować ubezpieczenia OC i NNW. - Na początek udostępnimy polisy 24-godzinne, ale docelowo chcemy wprowadzić minutowe. Z naszej perspektywy obiecujące są również plany start- -upu, który chce, aby aplikacja była benefitem pracowniczym. Wówczas moglibyśmy zaoferować również polisy miesięczne — ujawnił Marcin Wąsikowski, dyrektor zarządzający w AXA w Pulsie Biznesu, w artykule Karoliny Wysoty "AXA chce więcej wycisnąć z bancassurance".

Korzystając z Budżetu Mobilności Vooom - który umożliwia przemieszczanie się po mieście różnymi pojazdami współdzielonymi w ramach comiesięcznego abonamentu - wzbogaconego o pakiet ubezpieczeń AXA, można będzie zatem osiągnąć kilka celów:

  • zaoferować pracownikom bardzo praktyczny, atrakcyjny benefit pozapłacowy, który co miesiąc wygeneruje dla nich wymierne oszczędności;
  • zwiększyć ochronę użytkowników pojazdów współdzielonych w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych zdarzeń i zagrożeń na drodze;
  • pozytywnie wpłynąć na wspólną przestrzeń w miastach, bo korzystanie ze współdzielonej mobilności oznacza mniejsze zaptrzebowanie na powierzchnię parkingową;
  • promując wspólne przejazdy do pracy ograniczyć korki w godzinach szczytu, a tym samym czas spędzany w samochodach;
  • ograniczyć SMOG i hałas w miastach, albowiem stawiamy w Pakietach Mobilności Vooom przede wszystkim na pojazdy elektryczne, blisko współpracując z takimi operatorami carsharingu jak innogy go! czy Hop.City, dostawcą elektrycznych skuterów;
  • promować odpowiedzialne korzystanie z zasobów miast wśród użytkowników Pakietów Mobilności, oferując im m.in. miejsca do parkowania i ładowania pojazdów w Hubach Mobilności, które opracowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Mobilne Miasto.

Zainteresowanych ubezpieczeniami w Vooom oraz Pakietami Mobilności zapraszamy do kontaktu.

Fot. TimeStopper, Adobe Stock

Ostatnie wpisy