Huby Mobilności

To wyznaczone na nieruchomości miejsce, które gromadzi usługi współdzielonej mobilności

Huby Mobilności to wydzielona i specjalnie zaaranżowana przestrzeń, na której udostępniane są różne pojazdy współdzielone oraz dodatkowa infrastruktura.

Znajdziesz w nich różne pojazdy wypożyczane „na minuty” (np. rowery, e-hulajnogi, skutery, auta czy inne nowatorskie pojazdy) lub zamówisz do niego usługę przewozową (taxi).

Huby Mobilności to „must have” dla biurowców, centrów handlowych, usług, dworców, a także osiedli mieszkaniowych i innych często uczęszczanych miejsc.

Dlaczego warto współdzielić mobilność?

Podłącz się do sieci współdzielonej mobilności

Sharing to blisko 3,4 mln zarejestrowanych użytkowników

Usługi współdzielonej mobilności dostępne są w ponad 70 miastach w Polsce, a składa się na nie 37 tys. pojazdów. Tylko na 1 pojazd współdzielony przypada 90 użytkowników.

Smart Mobility: less is more

Sharing to w porównaniu z mało efektywnym i zabierającym dużo przestrzeni transportem indywidualnym mniejsze korki, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, mniej straconego czasu i pieniędzy, a za to więcej uwolnionej przestrzeni.

Mniej spalin i hałasu

Ponad 90% pojazdów dostępnych w usługach sharingowych w Polsce to pojazdy bezemisyjne napędzane siłą mięśni (62%) lub napędem elektrycznym (30%).

Korzyści dla nieruchomości

I większa wartość nieruchomości, i większa dbałość o ekologię i lokalną społeczność.

 1. Bogatsza oferta mobilności i nowy sposób dotarcia – nowoczesna i współdzielona mobilność zgromadzona w Hubach Mobilności to uzupełnienie tradycyjnych opcji transportowych (transportu zbiorowego, samochodu prywatnego/służbowego, własnego roweru) o nowy sposób przemieszczania się i lepsze skomunikowanie z miastem
 2. Lepsze wykorzystanie przestrzeni – z usług współdzielonej mobilności na tej samej przestrzeni skorzysta wielokrotnie więcej osób niż z miejsc parkingowych (auto prywatne stoi 95% czasu nieużywane zajmując ok. 12 m2 powierzchni)
 3. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) – Huby Mobilności to ekologiczna inicjatywa, dzięki której pracodawcy, zarządcy nieruchomości i administracja publiczna mogą realnie wpływać na równoważenie mobilności miejskiej, tj. przede wszystkim na zmniejszenie korków. Aż 73% osób w wieku 20-40 lat jest zaś gotowa wybierać marki droższe, ale odpowiedzialne społecznie.
 4. Przewaga konkurencyjna i innowacyjna nieruchomości – dzięki lepszej ofercie mobilności dla pracowników, klientów, najemców, mieszkańców, dostawców i wszystkich osób odwiedzających nieruchomość. Nowa funkcjonalność to wyższy standard obiektu.

Dane z raportu "Na progu przełomu. Raport współdzielona mobilność w Polsce". Lipiec 2019. Autorzy: Mobilne-Miasto.org i SmartRide.pl

Jak jeszcze zyskują nieruchomości

 1. Uporządkowana przestrzeń – pojazdy współdzielone gromadzone i udostępniane są w jednym miejscu nieruchomości, co korzystnie wpływa na jej ład i porządek, bezpieczeństwo, jak również estetykę
 2. Wygodna i kompleksowa usługa mobilności dla nieruchomości – Huby Mobilności to jedna umowa, jedna dedykowana przestrzeń i jedna aplikacja (VOOOM) łącząca wiele usług i aplikacji mobilności pod jednym dachem
 3. Promocja nieruchomości w nowych kanałach komunikacyjnych – za sprawą marketingu wszystkich usług mobilności i infrastrukturalnych dostępnych w Hubach Mobilności (np. oznaczenie nieruchomości w aplikacjach poszczególnych usługodawców).
 4. Zielone certyfikaty – nieruchomość wyposażona w Huby Mobilności to bardziej zrównoważone i ekologiczne budownictwo (atut przy certyfikacji LEED, BREEAM)

Dobrze skomunikowane budynki i miejsca zawsze należały do najcenniejszych, ale branża nieruchomości była dotychczas bierna pozostawiając kontrolę w tym względzie publicznym dostawcom transportu i infrastruktury. Jednak wraz ze wzrostem dostępnych rozwiązań transportowych oraz większym nastawieniem nieruchomości na wyniki i działania operacyjne, ich właściciele będą musieli mądrze myśleć o ogólnym wpływie ich budynków na lokalną społeczność: pracowników, mieszkańców, turystów i przechodniów.

Emerging Trends in Real Estate® Europe 2020 – PwC, Urban Land Institute

Modułowa budowa Hubów Mobilności: różne pojazdy i usługi w jednym miejscu

Nareszcie: wybieraj wygodnie spośród różnych usług shared mobility w jednym miejscu

rower klasyczny lub elektryczny

rower towarowy: cargo bike

hulajnoga elektryczna / UTO (urządzenie transportu osobistego)

skutery elektryczne

trójkołowce

czterokołowce

Przykładowe zastosowania dla Hubów Mobilności

Poprawiona mobilność to więcej klientów, najemców, mieszkańców, gości, turystów...

 • Przy biurowcach i w zagłębiach biurowych oraz dzielnicach biznesowych.
 • Przy galeriach, centrach i domach handlowych.
 • Przy punktach handlowo-usługowych, np. stacjach paliw, gastronomii.
 • Na osiedlach mieszkaniowych jako dodatkowa, nowa opcja transortowa.
 • Przy hotelach oraz budynkach apartamentowych na wynajem.
 • Jako uzupełnienie publicznej infrastruktury transportowej: dworców/stacji, przystanków, lotnisk, portów i innych węzłów i centrów przesiadkowych.
 • Jako tymczasowe miejsca tworzone na potrzeby obsługi imprez masowych: koncertów, festiwali, zawodów i imprez sportowych, uroczystości lokalnych, itp.
 • Jako alternatywa dla miejsc parkingowych dla aut prywatnych wyznaczanych przez zarządy dróg, np. w postaci parkletów w szczególności w strefach ograniczonego lub uspokojonego ruchu niedostępnych transportowi prywatnemu.