Mobility as a Service

MaaS (Mobility as a Service) to nowe modele transportu miejskiego

  1. Zaplanuj
  2. Zarezerwuj
  3. Zapłać za podróż

Taki model odzwierciedla zwrot podróżujących w kierunku transportu, który nie wiąże się z posiadaniem pojazdu, a z możliwością jego wypożyczenia lub skorzystania z usług przewozowych.

Wraz z rosnącą urbanizacją wzrasta potrzeba na sprawniejsze przemieszczanie się

Większa potrzeba na przemieszczanie wiąże się z wieloma wyzwaniami dla władz polskich miast

Minimalizowanie zanieczyszczenia powietrza

Redukowanie korków i hałasu

Zapewnienie dobrej jakości przestrzeni miejskiej

Usprawnienie transportu publicznego

Lepsze nawyki komunikacyjne to dbanie o środowisko

Zapotrzebowanie na ekologiczny transport

Zgodnie z badaniem WHO, 33 z 50 (prawie 67%) najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znajduje się w Polsce. Powoduje to rosnącą presję rozwinięcia czystszych sposobów transportu i redukowania emisji gazów cieplarnianych.

Otwieramy się na nowe rozwiązania

Postępy w technologii GPS, łączności, płatności wewnątrz aplikacji mobilnych, żywotności baterii i wszechobecność smartfonów zachęcają polskich obywateli do spróbowania alternatywnych, najczęściej bardziej przyjaznych środowisku metod codziennej komunikacji.

Rosnąca liczba Polaków wybiera jazdę rowerem, coraz częściej nie jako formę uprawiania sportu, ale jako wygodny środek transportu do pracy. Mieszkańcy większych miast chętnie korzystają z pojazdów wypożyczanych na minuty, takich jak hulajnoga czy skuter.

Mniej prywatnych samochodów to mniejsze korki i lepsza przestrzeń miejska

Promując i ułatwiając dostęp do alternatywnych form podróżowania władze miast mogą znacząco wpłynąć na jakość życia mieszkańców

1 samochód na minuty wypiera 5-15 prywatnych

8 m2

zajmowanej przestrzeni

VS

40-120 m2

zajmowanej przestrzeni

Rozwój deptaków i dzielnic handlowych

Na powierzchni zaoszczędzonej na tworzeniu mniejszej liczby parkingów może powstać więcej przestrzeni dla ludzi, takich jak deptaki, parki i dzielnice handlowe. Dzięki temu więcej osób wyjdzie na ulice, a to z kolei przyczyni się do rozrostu życia publicznego.

Szansa dla sprzedawców

Ulica handlowa z głośnym, intensywnym ruchem samochodowym to mniejsza ilość pieszych. Miejsc parkingowych nie wystarcza dla wszystkich, dlatego sklepy mają mniej klientow.

Lepszy dostęp dla pieszych to większe przychody sprzedawców.

Dopełnienie transportu miejskiego

Dostęp do centrum z przedmieść

Coraz więcej ludzi przeprowadza się z centrum miasta na przedmieścia, spełniając marzenie o domie rodzinnym z ogrodem i ucieczce od smogu i hałasu. Ponieważ dojazd komunikacją miejską może być trudniejszy w takich rejonach, wiele z tych osób decyduje się na dojazd własnym samochodem do pracy w centrum. W efekcie jeszcze bardziej zwiększa się zanieczyszczenie, korki i hałas wewnątrz miast.

Łączenie środków transportu

Dla tych, którzy mają najdalej, z pomocą przychodzi możliwość łączenia pojazdów na minuty z komunikacją miejską w Vooom. Użytkownicy mogą, na przykład, dotrzeć hulajnogą do metra by dalej złapać autobus do pracy. Aplikacja pozwala obserwować transport publiczny na żywo i wybrać najwygodniejszą opcję w danej chwili.

Do głównych korzyści płynących z łączenia pojazdów wypożyczanych z komunikacją miejską należą:

Wygoda

Wszystkie środki komunikacji na jednej mapie. Jedno konto i nie muszę przeklikiwać się pomiędzy wieloma aplikacjami

Dostępność

Zawsze, kiedy potrzebuję, znajdę jakiś środek transportu w promieniu 5 minut piechotą, a po wypożyczeniu łatwo zaparkuję

Wszechstronność

Mogę dowolnie łączyć współdzielone pojazdy z komunikacją miejską, dzięki temu zawsze szybko i sprawnie docieram na miejsce

Wsparcie dla operatorów pojazdów na minuty

Komfort wynajmu to więcej użytkowników i przejazdów

Każdy nowy operator pojazdów na minuty to kolejna aplikacja na telefonach podróżujących. Osoby zniechęcone instalowaniem wielu aplikacji mogą ograniczać się do używania kilku operatorów zamiast korzystać z całej gamy dostępnych pojazdów na minuty.

Dzięki łatwemu wypożyczaniu pojazdów obsługiwanych przez różnych operatorów w Vooom, użytkownicy mogą bezproblemowo skorzystać z pojazdu, który znajduje się najbliżej.

Dołącz do ekosystemu Vooom’a i zobacz jak polepsza się komunikacja w Twoim mieście

Ciągła agregacja

Rośnie liczba operatorów, których pojazdy można wypożyczyć używając tylko Voooma.

Połączony transport

Komunikacja miejska jest integrowana z innymi środkami transportu, co daje podróżującym więcej możliwości

Głęboka współpraca

Wykorzystując uzyskane dane, Vooom wspiera biznesy, operatorów pojazdów na minuty i władze miast